Milyen szankciók? Amerikai és uniós cégek több milliárd dollárt fizettek Oroszországnak
Sok vállalat a háború kitörése után is maradt Moszkvában, az ország legnagyobb külföldi adózói mind USA-érdekeltségek.
A nyári szabadságolások után ősztől várhatóan mind több munkáltató fogja alkalmazni az új Munka Törvénykönyve keresetcsökkentésre lehetőséget adó rendelkezéseit – írja a Napi Gazdaság.
Az új Munka Törvénykönyve rendelkezései fokozatosan lépnek hatályba, így például a műszakos munkarendben dolgozóknál csak januárban lehet konfliktusokra számítani, az új műszakpótlék-számítások azonban sokaknak már szeptembertől csökkentik a fizetését.
A jogszabálytól a szerződő felek a legtöbb esetben eltérhetnek, állami vállalatok esetében viszont a kollektív szerződésnek a törvény rendelkezéseit kell követnie, így az ilyen cégnél dolgozók számíthatnak negatív hatásokra: eddig például a munkaközi szünet beleszámított a munkaidejükbe, ezután azonban nem fog. A Napi Gazdaságnak nyilatkozó szakember szerint a kormány már így is annyi terhet rótt a cégekre és a dolgozókra, hogy a munkáltatóknak, nem érdekük újabb frontot nyitni a munkavállalókkal szemben, így nem számít a kollektív szerződések tömeges, dolgozók számára hátrányos módosítására.
Bizonyos szabálytalanságok kapcsán a munkaügyi ellenőrzés is tehetetlen, mivel a törvény egyes passzusaihoz nem fűztek szankciókat – olvasható a Napi Gazdaságban.